Najlepszy trening biegowy – tylko w lesie

Ostatnio miałem okazję być na obozie szkoleniowym gdzieś na poligonie w lasach Pomorza Zachodniego. Była to okazja to pobiegania w terenie o mocno zróżnicowanej wysokości, rodzaju podłoża i względnie trudnych warunkach.
Dostałem kilka maili z pytaniem „gdzie najlepiej biegać”. Zawsze odpowiadam, że najlepszy trening to ten robiony na trudnym podłożu, ale jednocześnie w bezpiecznym miejscu. Najlepiej gdzieś na polu lub w lesie.

Jak zrobić trening biegowy w lesie?

1. Dobra rozgrzewka.
2. Wyłączenie muzyki.
3. Rozkoszowanie się ciszą i przestrzenią.

Te 3 punkty musicie odfajkować, jeśli chcecie być zadowoleni z biegania po lesie. Dobra rozgrzewka musi być, bo podłoże jest zazwyczaj śliskie i udekorowane dużą ilością zamaskowanych konarów. Łatwo w takich warunkach skręcić kostkę albo coś naderwać.

trening w lesie

Nie ma lepszego miejsca do biegania. Nie trzeba uważać na samochody, psy, przechodniów i czerwone światła. Nie trzeba wdychać spalin i męczyć stawów bieganiem po betonie. Można tylko delektować się wszechobecną ciszą.
Bieganie po lesie czy w ogóle w ciężkim terenie, dobrze wpływa na wytrzymałość stawów, ścięgien i mięśni. Stopy pracują ciągle pod różnymi kątami, bo podłoże jest nierówne, dlatego dobrze to wpływa na elastyczność i koordynację całego ciała.

trening biegowy w lesie

Sobotnie poranki na pewno będę spędzał teraz gdzieś w jednym z podwrocławskich lasów. Znajdziecie mnie po iskrach, które będą leciały z butów mych. Jeśli macie możliwość, to też raz w tygodniu zróbcie porządny trening gdzieś poza utwardzonymi drogami albo bieżnią na siłowni.